niedziela, 12 października 2014

Grzyby jadalne, przysmak sezonu jesiennego

Witam, w dzisiejszym poście trochę o grzybach. We wrześniu pogoda dopisała. Było słonecznie i ciepło z niewielkimi opadami. Idealne warunki dla grzybiarzy. Niestety tu gdzie mieszkam nie ma zbyt wielu lasów. Przeglądając okoliczną mapę, nie byłam w stanie zlokalizować żadnego lasu iglastego. Dlatego ucieszyłam sie, ze jechaliśmy na początku października do Polski, gdyż lasów tam nie mało ! Wybraliśmy sie na grzyby, znalazłam dużo "czarnych łepkow", no i radość samego zbierania była ogromna. Mój mąż stwierdził, ze zbieranie grzybów to mało efektywne zajęcie i gdyby miał z tego sie wyżywić, to umarłby z głodu...


Za co lubimy właściwie grzyby? W ostatnim wydaniu magazynu "food forum" przeczytałam wiele ciekawych informacji na temat grzybów. Poza walorami smakowymi warto podkreślić, ze grzyby jadalne posiadają wiele witamin, minerałów oraz sporo błonnika pokarmowego.

100g pieczarek pokrywa w 100% dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. W znaczących ilościach znajdziemy w grzybach betakaroten oraz likopen. Ponadto grzyby posiadają związki o właściwościach przeciwutleniajacych.

Grzyby posiadają właściwości odkwaszajace.  Ilośc witamin z grupy B jest rownież znacząca.

Spożywając grzyby redukujemy spożywania ilośc soli, gdyż odznaczają sie one wyrazistym smakiem, który skłania nas do użycia mniejszej ilości soli przy gotowaniu. Inaczej mówiąc, grzyby to naturalny wzmacniacz smaku.
Nalezy jednak zbierac tylko te grzyby, ktore sa jadalne. Osoby o wrazliwym przewodzie pokarmowym powinny zrezygnowac ze spozywania grzybow.
c.d.n.
pozdrawiam
Kinga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz