Tym razem wybierzemy sie do muzeum techniki w Monachium czyli do Deutsches Museum. Muzeum to jest najwiekszym i najbardziej znanym niemieckim muzeum. Praktycznie kazdy o nim slyszal.
Zapraszam na moja krotka relacje :)
Bylam w Monachium juz kilka razy, i za kazdym razem kiedy wracalam do domu, kazdy pytal "i jak bylas juz w Deutsches Museum?". Jakos nigdy nie bylo mi po drodze, ale ostatnim razem gdy spedzalismy nasz majowy urlop na Bawarii postanowilismy spontanicznie wybrac sie w deszczowy dzien do muzeum.
Pierwsze co nas zaskoczylo, to ogromne kolejki.
Nie jedna, czy dwie, bylo ich chyba 6 i kazda mega dluga :( Naszczescie sprzedaz biletow szla dosc sprawnie i po jakichs 20 minutach trzymalismy bilety w rekach :)
Aktualne ceny do muzeum mozna sprawdzic tutaj: klik, dzieci do lat 5 wejda do muzeum bezplatnie.
Muzeum to zarowno frajda dla dzieci jak i doroslych. Przyznam szczerze, ze bardzo chetnie odwiedzialabym takie muzeum w czasach gdy chodzilam do liceum i przerabialam w szkole procesy chemiczne i fizyczne. Taka wizyta napewno by mi pomogla w rozumieniu wielu procesow :)
W muzeum jest kilkanascie dzialow tematycznych. Mozna sciagnac sobie aplikacje na smartfona, ktora pozwoli nam orientowac sie w muzem. W muzem dostaniemy tez plan budynku ze wszystkimi wystawami.
My zaczelismy nasze zwiedzanie od dzialu rafinerii i procesu wydobywania ropy naftowej. Wiertla wiertnicze, rafinerie, produkty rafinacji ropy naftowej. Wszystko ciekawie przedstawione, z migajacymi lampkami sygnalizujacymi na ktorym etapie procesu aktualnie sie znajdujemy.
Kolejnym dzialem, ktory moim zdanie trzba koniecznie zobaczyc jest kopalnia. Zaczynamy w kopalniach soli, potem jest wegiel, wegiel brunatny, kopalnie odkrywkowe, kopalnie metali.
Dzial kopalni jest w piwnicy budynku, przejscia sa dosyc waskie i ciemne, mamy wrazenie, ze jestesmy w prawdziwej kopalni.
Zwiedzanie kopalni trwa dosyc dlugo, tunele ciagna sie w nieskoczonosc, ale robia ogromne wrazenie.
Eksponaty sa wykonane w skali 1:1 co robi wielkie wrazenie.
Kolejny dzial to wytapianie metali i kucie zelaza.
Jak dziala laser? Na to pytanie znajdziemy odpowiedz w kolejnym dziale.
Lodki, statki i okrety. Znajdziemy tutaj modele, jak i prawdziwe eksponaty ze wszelkimi danymi technicznymi :)
Titanic :)
Lotnictwo i jego rewolucja od prymitywnych latawcow i pierwszych prob lotniczych po nowoczesne samoloty Lufthansa.
Pierwsze samoloty...
Bardzo podobal mi sie tez dzial astronomii :)
Jak powstal druk?
Porcelana i wyroby ceramiczne.
Pierwsze komputery i maszyny kodujace. Az ciezko uwierzyc jak wielkie byly kiedys komputery...
Geografia i Kartografia.
Medycyna- ten dzial mnie oczarowal, jak powstaje rak, jak mnoza sie bakterie i wirusy. Jak wyglada komorka? Wszystkiego dowiemy sie wlasnie tutaj.
Pierwsza apteka.
Jestesmy w komorce :) Sciana komorkowa, jadro, mitochondria :) od razu latwiej mozna pojac biologie :)
Na kartce papieru nalezalo wpisac postanowienie jak chce uratowac nasza planete, nastepnie kartke nalezalo zlozyc w formie kwiatka (wg. instukcji) i wbic na pole kwiatow. Moim zdaniem fajny pomysl.
Wizyta w muzeum zajela nam 5 godzin i bylo to zdecydowanie za malo, aby obejrzec wszystkie wystawy. Przez niektore przemknelismy dosyc szybko, w kazdym rogu sa jakies rekwizyty i opisy, ze nie sposob wszystko ogarnac.
W muzeum znajduja sie liczne toalety, jesli zapomnielismy wziasc ze soba cos do jedzenia i picia, w muzeum znajduje sie mala kawiarenka. Dla dzieci jest osobny dzial, gdzie moga sie pobawic. Jesli sie wybieracie, zacznijcie zwiedzanie jak najwczesniej, gdyz budynek jest ogromny.
I jak Wam sie podobaly zdjecia z muzeum?
Lubicie odwiedzac takie miejsca?
Slyszalam, ze w Warszawie powstaly ciekawe muzea i wystawy i warto je odwiedzic.
cdn.
pozdrawiam
Kinga
super!
OdpowiedzUsuńJakie fajne!
OdpowiedzUsuńTa sala z komórką jest boska :)
OdpowiedzUsuńduzo wiedzy
OdpowiedzUsuń