czwartek, 10 sierpnia 2017

Jak nie płacić podatku w Niemczech ?

Post jest skierowany do osób, które na stałe mieszkają i pracują / lub są bezrobotne w Polsce i przyjeżdżają do Niemiec na zarobek tymczasowy. Co zrobić, aby nie płacić niemieckiego podatku w rozliczeniu z wypłaty?

W Niemczech mamy aż sześć klas podatkowych. W zależności, czy jesteśmy w związku małżeńskim, w stanie wolnym, samotnie wychowujemy dzieci, urząd skarbowy nadaje nam odpowiednią klasę podatkową. Po krótce można powiedzieć, że 6-sta klasa podatkowa jest najgorszą. Jeśli ją mamy- zapłacimy bardzo dużo podatku. Bardzo często Polacy przyjeżdżający na zarobek do Niemiec nie mają uregulowanej klasy podatkowej- nie posiadacie tzw. Steueridentifikationsnummer, tzn. Wasz pracodawca nie wie, jaką klasę macie i z automatu daje Wam w rozliczeniu klasę 6-stą, czyli tą najgorszą.
Jeśli pracę załatwił Wam polski pośrednik najlepiej na samym początku poprosić go, aby Wam wytłumaczył jakie dokumenty macie złożyć, aby nie płacić wysokiego podatku.
A jeśli pracę sami znaleźliźcie to śpieszę Wam z pomocą, co zrobić, aby podatku nie płacić.
Na stronie Steuerverwaltung -klik znajdują się formularze, również w języku polskim, które należy wypełnić.
Tutaj - klik znajduje się  formularz który wypełnimay w języku polskim i niemieckim, następnie dajemy do podpisania w naszym urzędzie skarbowym w Polsce (akapit D wypełnia Wasz urząd skarbowy) i egzemplarz niemiecki wysyłamy na adres:

Finanzamt Potsdam
Steinstr. 104-106 Haus 9
14480 Potsdam

Egzemplarz polski zatrzymuje Wasz urząd skarbowy. Podpisane dokumenty należy przedłożyć pracodawcy, aby wiedział do jakiej klasy podatkowej Was zakfalifikować.
Załatwcie to jak najszybciej, gdyż unikniecie niemiłego rozczarowania przy wypłacie. W 6-stej klasie podatkowej macie prawie 50% potrącenia z zarobku :(


A na koniec niemiła wiadomość. Jeśli w roku kalendarzowym przekroczycie magiczną granicę 8.820 EUR Brutto, to niestety musicie się rozliczyć z podatku w Niemczech. Będzie go wprawdzie niewiele, ale niestety nie ominie Was niemiecka biurokracja i wypełnianie formularzy podatkowych.

Mam nadzieję, że post będzie pomocny. A tutaj kilka innych ciekawych informacji:

Koniec opłat roamingowych w Unii Europejskiej od 15 czerwca 2017cdn.
pozdrawiam

5 komentarzy:

 1. Super porady, przydadzą mi się ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wróciłam :)
  Jak zwykle pomocna :) Swoją drogą, książka, którą wygrałaś u mnie Ci się spodobała czy nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie też szukałam takich informacji :)

   Usuń
  2. bardzo fajna i slicznie wydana

   Usuń