czwartek, 16 czerwca 2016

Największy kwiat świata w naszym ogrodzie botanicznym

W naszym ogrodzie botanicznym w Kiel zakwitł niedawno największy kwiat świata :) Jak tylko się o tym dowiedziałam, wybraliśmy się do ogrodu, aby go zobaczyć.


Największy kwiat świata nosi łacińską nazwę Amorphophallus titanum, pol. Dziwidło olbrzymie.Egzemplarz w naszym ogrodzie osiągnął wysokość 1m, najwyższą wysokość zanotowano w 2003 roku na uniwersytecie w Bonn, tamtejszy egzemplarz osiągnął aż 2,74m ! Roślinka bardzo szybko przekwita. Dowiedzieliśmy się o zakwitnięciu w czwartek, a do ogrodu poszliśmy w niedzielę i niestety nasz kwiat już przekwitł. Wyczytałam, że kwiatostan utrzymuje sie zaledwie 2-3 dni! Czyli całkiem krótko.


W pełnej krasie kwiat jest znacznie piękniejszy. Zdjęcie zaczerpnęłam z wikipedii, aby Wam pokazać otwarty kwiatostan.

Bulwa "Dziwidła" osiąga wagę 30-120 kg więc jest dosyć spora. Kwiaty kwitną bardzo rzadko i zazwyczaj jedynie w naturalnym środowisku, dlatego gdy kwitną w ogrodach botanicznych jest to nie lada sensacja :) Szkoda, że nie udało mi się zobaczyć rozwartego kwiata, ale po prostu nie wiedziałam, że czas kwitnięcia jest tak krótki. 


Przy okazji zwiedziliśmy nasz ogród botaniczny. Wstęp do niego jest bezpłatny. Bardzo często wystawione są w nim eksponaty nowoczesnych artystów. Myślę, że fajnie to wygląda- nowoczesna sztuka na tle pięknych egzotycznych roślin.Przeróżne eksponaty na tle kaktusów:
Lilie wodne jeszcze nie zakwitły, ale ich liście są olbrzymie :) Wejście do szklarniBrama do ogrodu jest stosunkowo nowa. Bardzo mi się ona podoba :)Chodzę do ogrodu botanicznego 1-2 razy do roku. O każdej porze roku wygląda on inaczej. Na moim blogu pojawiły się wpisy na jego temat już dwukrotnie. Nie chciałam powtarzać zdjęć, więc tym razem skupiłam się w moim wpisie tylko na eksponatach sztuki :)
Jeśli chcecie zobaczć ogród w jego pięknej krasie zachęcam Was do odwiedzenia moich wcześniejszych wpisów:
klik 
klik2

cdn.
pozdrawiam
Kinga

2 komentarze:

  1. Pozdrawiam:) Uwielbiam ten ogród,odkąd go odkryłam,kiedy tylko jestem w Kiel,to go zwiedzam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O każdej porze roku jest warty odwiedzenia. Dziękuje za komentarz i rownież pozdrawiam :)

      Usuń