czwartek, 23 lutego 2017

Niemieckie spektakularne wpadki budowlane

11 stycznia 2017 roku została uroczyście otwarta Elbphilharmonie w HamburguPo wielu latach planowania, budowy, ekstremalnie wysokich kosztach w końcu w jej murach rozbrzmiała muzyka. Na jej otwarcie zjechała się cała śmietanka towarzyska z Kanclerzem- Angelą Merkel na czele.Filharmonia to nowa wizytówka Hamburga i nazywana jest pieszczotliwie Elphi. Ale wracając do tematu mojego postu, czyli do wpadek...Największą wpadką był czas budowy oraz jej gigantyczne koszty. Budynek planowano ukończyć w przeciągu 3-ech lat, jednak jego wykończenie trwało aż 10 lat!!! Jeśli chodzi o koszty, to  budowa nie miała przekroczyć 200 mln. €, a osiągnęła aż spektakularne 789 mln. € !!!


Budowa filharmoni była od wielu lat w ogniu krytyki. Plany wykonawcze były niekompletne, schody, koncept przeciwpożarowy budynku, jak i statyka budynku musiały zostać poprawione. Dlatego koszty budowli rosły i rosły. Ok. 90% kosztów zostało pokryte z pieniędzy podatników, reszta pochodzi z darowizn. Oprócz filharmonii w budynku znajduje się hotel, mieszkania oraz miejsca parkingowe. Budynek znajduje się na rzece Elbe (Łeba) i ma wysokość 110 m. Wielka sala koncertowa mieści 2100 osób, natomiast mała sala 500.
Otwarcie filharmonii było bardzo spektakularne i odbyło się w gronie niemieckiej elity. Zainteresowanie filharmonią jest ogromne ściągając mnóstwo turystów pragnących zobaczyć budynek, a bilety na koncerty są wysprzedane z wyprzedzeniem półrocznym.Kilka zdjęć pochodzi z lutego, a kilka z maja ubiegłego roku.Na poniższym zdjęcu widać, że rzeka przekroczyła 0,7m n.p.m.

Kolejną wpadką budowlaną jest Flughafen Berlin Brandenburg "Willy Brandt", czyli Lotnisko Berlin Brandenburg. I tutaj  jest podobny problem , jak w przypadku Elbphilharmonie. Zarówno czas budowy, jak i jej koszty są wielką niewiadomą. Lotnisko ma być najnowocześniejszym lotniskiem niemieckim, obsługującym aż 40 mln pasażerów rocznie. Budowa jest finansowana z pieniędzy podatników z Landów Berlin i Brandenburg. Ukończenie budowy było zaplanowane na 2011 rok, jednak liczne uchybienia budowlane doprowadziły do tego, że termin oddania lotniska do użytku przekładano kilkakrotnie. Na chwilę obecną zakończenie lotniska ma nastąpić w 2018 roku, jednak nikt w to już nie wierzy...


Budowa lotniska trwa już ponad 10 lat, dzienny koszt budowy wynosi ok. 1,4 mln EUR!!!
Lotnisko zyskało już miano największego skandalu finansowego w dziejach Niemiec. Notorycznie są odkrywane nowe usterki zarówno w planach, jak i w wykonaniu. Lotnisko jest obiektem kpin i symbolem nieumiejętnego zagospodarowania pieniędzy podatników.
Na stronie: https://www.flughafen-berlin-kosten.de/ można sprawdzić aktualny koszt lotniska.
Szacuje się, że całkowity koszt lotniska wyniesie ok. 6,5 mlrd. EUR, jednak specjaliści są co do tego skeptyczni.
Pierwotna kalkulacja inwestycji opiewała się na sumę 2 mlrd. EUR.Jestem bardzo ciekwa jak potoczą się dalsze losy lotniska, ile będzie kosztowało i kiedy wystarują z niego pierwsze samoloty.
Zarówno filharmonia, jak i lotnisko są dowodem na to, jak organy państwowe szastają pieniędzmi oraz nieumiejętnie planują inwestycje. Wydawać "czyjeś" pieniądze jest łatwo...


cdn.
pozdrawiam

7 komentarzy: