piątek, 12 sierpnia 2016

Pierwsze roboty dostarczające paczki na ulicach Hamburga

Mieszkańcy Hamburga mogą od kilku tygodni spotkać na swoich ulicach roboty.  Tak, dobrze czytacie ROBOTY. Są to testowe roboty z Hermes, dostarczające paczki do adresatów. 
Roboty są testowane wśród klientów, którzy zażyczyli sobie odebranie swojej paczki w domu i odbiór paczki jest umówiony na konkretną godzinę. Zamówienie następuje poprzez specjalną aplikację na smartfonie.Dostarczenie zamówienia z centrali, do której  przyjechała przeysłka, powinno zająć maksymalnie 30 minut. Gdy robot dotrze na miejsce, klient otrzymuje sms z informacją, że paczka może zostać odebrana. Elektroniczny klucz do wyciągnięcia paczki z robota zostaje przesłany klientowi w postaci maila. Aby przesyłki nie zostały zrabowane z robotów, są one wyposażone w specjalny system alarmowy, ponadto roboty są połączone przez GPS z centralą, która monitoruje jego ruchy i w razie wandalizmu może zareagować.


Roboty zaczęto testować, gdyż okazało się, że właśnie na ostatnich metrach, czyli między centralą, która dostarcza paczkę, a klientem, koszty transportu są największe. Hermes testuje, czy roboty się sprawdzą i czy warto w nie nadal inwestować. Miałyby zastąpić pracę człowieka, a tym samym koszty. Roboty rozpoznają przeszkody na drodze, światła na drodze oraz przejścia dla pieszych. Roboty jeżdżą po chodnikach w wolnym tempie. Roboty napędzane są elektrycznie. Jeśli testy przebiegną poprawnie w przyszłości zastąpią wielu kurierów. Technologia się rozwija i może już wkrótce zamiast zaprzyjaźnionego kuriera nasze paczki będzie dostarczał robot.Jestem ciekawa, czy ten wynalazek się sprawdzi. Ilość paczek w takim robocie jest ogranicznona, a drogi dojazdu też dosyć spore. 
Co sądzicie o tym cudzie techniki? Sprawdzi się?

cdn.
pozdrawiam
Kinga

2 komentarze:

 1. Technologie rozwijają się w zawrotnym tempie!
  Nie wiem, czy akurat ten robot i oferowana usługa się sprawdzi, ale jestem ciekawa wniosków jakie zostaną wyciągnięte z testu ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokladnie. czasami nowe rozwiazania wydaja sie absurdalne, a potem sie sprawdzaja :D zobaczymy... drony juz dostarczaja tutaj paczki, wiec i moze roboty juz niedlugo

   Usuń