sobota, 2 lipca 2016

Cukier- cichy zabójca. Recenzja książki R. Jacoby

Nie od dziś wiadomo, że cukier jest szkodliwy. Psuje nasze zęby, przyczynia się do nadwagi i otyłości, prowadzi również do cukrzycy. Coraz częściej wysuwane są nowe tezy obwiniające cukier o wiele chorób. Z książki "Cukier- cichy zabójca" autorstwa dr. R. Jacoby dowiemy się bardzo dokładnie, jak cukier wpływa na nasze ciało, jak podstępnie niszczy nasz organizm i jest przyczyną wielu chorób, których w ogóle nie łaczy się z wysokim poziomem cukru w diecie.


Bardzo spodobało mi się słowo wstępne. Autor zdaje sobie sprawę, że jego tezy nie bedą przez wszystkich zaakceptowane i zrozumiane. Przyznam szczerze, że sama nie do końca zgadzam się ze wszystkimi informacjami zawartymi w książce. Ale kto wie, może autor ma rację...? Myślę, że nie zaszkodzi zapoznać się z treścią książki i wysunąć własne wnioski. Wiele informacji jest naprawdę ciekawych i daje do myślenia.

Autor książki - Richard Jacoby, to doświadczony chirurg specjalizujący się w leczeniu stanów zapalnych nerwów obwodowych kończyn dolnych. W swojej praktyce ma do czynienia głównie z pacjentami cierpiącymi na cukrzycę. Ich choroba jest zazwyczaj już tak zaawansowana, że nerwy są tak bardzo uciskane, że pacjenci odczuwają ogromny ból. Bardzo często stopy lub nawet całe nogi muszą być amputowane. Autor zbadał chemiczne zależności między spożywaniem cukru, cukrzycą, a negatywnymi zmianami w nerwach występujących w stopach.
Pierwsza część książki w bardzo szczegółowy sposób przedstawia jak dochodzi do uszkodzenia nerwów, bóli i zaburzeń czynnościowych w kończynach. Przyznaję, że jest to część dosyć trudna. Aby dokładnie zrozumieć wszystkie przytaczane reakcje chemiczne i ich wpływ na nasz organizm, na pewno przydadzą się wiadomości z lekcji biologii. Na szczęście autor stara się każdy rozdział podsumować, aby każdy zrozumiał o co chodzi w przytaczanych precesach biologicznych, czy reakcjach chemicznych. 
W książce przedstawione są rodzaje cukrzycy i ich przebieg. W końcu dowiedziałam się co oznacza łacińska nazwa "diabetes mellitus"
diabetes- odsysanie np. wody z ciała
mellitus-słodycz
Połączenie tych dwóch terminów oznacza stan chorobowy jakim jest "słodki mocz" - diagnozowany przed rozwojem nowoczesnej medycyny.


Autor przedstawia wiele przypadków z własnej praktyki lekarskiej. Spora część drugiego rozdziału to przegląd najważniejszych lekarstw stosowanych przy leczeniu cukrzycy. Autor bardzo krytykuje przemysł farmaceutyczny. Większość pacjentów, u których wykryto cukrzycę w ogóle nie zmienia swoich nawyków żywieniowych, lecz sięga po tabletki redukujące poziom glukozy we krwi. Bo tak jest łatwiej i wygodniej. Autor podkreśla, że nie tędy droga i namawia do absolutnego odstawienia i unikania cukru na talerzu. W ostatniej części książki dowiemy się dlaczego cukier nas uzależnia i jakimi sposobami wydostać się z cukrowej pułapki. Autor porównuje uzależnienie od cukru do uzależnienia od narkotyków. Czasami udaje nam się odstawić słodycze na krótki okres, jednak po czasie ulegamy pokusie i znowu po niego sięgamy. Z książki dowiemy się dlaczego tak się dzieje. Jedno jest pewne, przemysł spożywczy co chwila wprowadza nowe cudowne produkty, które są coraz smaczniejsze i kuszą nasze podniebienia. Przeglądając jednak składy ręce opadają. Z książki zapamiętałam, że 4 g cukru w jakimkolwiek produkcie to jedna łyżeczka cukru. Teraz spoglądając na jakikolwiek produkt przeliczam sobie ile łyżeczek cukru się w nim znajduje. W książce znajdziemy wiele porad jakie węglowodany wybierać, aby skoki glukozy w krwi nie były tak wysokie. Np. im więcej błonnika w produkcie, tym wolniej jest z niego uwalniany cukier, a tym samym tym wolniej wzrasta jego poziom w krwiobiegu.

Przesłanie książki jest jasne. Cukier jest aktualnie obecny prawie we wszystkich produktach spożywczych. Musimy czytać etykiety, aby go świadomie eliminować. Ponadto musimy zdać sobie sprawę, że wieloletnie nadużywanie cukru prowadzi do wielu chorób takich jak:
-nadwaga i otyłość
-neuropatia obwodowa (bóle, pieczenie i kłucie w nogach i stopach)
-cukrzyca
-choroby wieńcowe
-udary
-stwardnienie rozsiane
-migreny
-zespołu cieśni nadgarstka (ZCN)
-choroby AlzheimeraKsiążka nie jest jednak idealna. Znalazłam w niej kilka punktów z którymi się absolutnie nie zgadzam. Np. autor sugeruje, że mamy jeść bardzo tłusto, bo tłuszcz tak naprawdę w ogóle nie wpływa na cholesterol. Ciężko mi w to uwierzyć. Ponadto zaleca spożywanie dużej ilości mięsa, z tym też się do końca nie zgadzam. I ostatni punkt, który mnie całkowicie zszokował to to, że mamy ograniczyć do minimum owoce. A co z wiatminami? Przesłanie książki jest jednak bardzo czytelne- cukier jest szkodliwy, a na te kilka kontrowersyjnych punktów można przymrużyć oko. 

"Cukier-cichy zabójca" nie jest książką o dietach, czy o tym jak zrzucić nadwagę. Przeznaczona jest ona dla osób, które chcą zagłębić się w tajemnice cukru i jego wpływu na nasz organizm. Myślę, że warto przeczytać tę pozycję, aby zdać sobie sprawę z czychającego niebezpieczeństwa. Wiele osób ma cukrzycę, lub stan przedcukrzycowy i w ogóle tego nie wie. Cukrzyca nie boli, nie widać gołym okiem żadnych jej skutków. Dopiero gdy jest zaawansowana i zbieramy jej opłakane żniwa, jest diagnozowana. Autor podkreśla, że warto przyjżeć się swoim nawykom żywieniowym i je zmodyfikować, aby nie dopuścić do jej podstępnego rozwoju. Tak, cukrzyca jest podstępna i skrada się po cichu, gdy ją wykrywamy jest już za późno... a cukier, który jest jej przyczną, jest cichym zabójcą...

Jeśli jesteście zainteresowani taką tematyką, polecam Wam również książkę Beaty Pawlikowskiej pt. "Największe kłamstwa naszej cywilizacji". Książka opisuje również inne składniki żywności, które nas trują. Tutaj moja krótka recenzja książki:

Najwieksze klamstwa naszej cywilizacji- recenzja ksiazki Beaty Pawlikowskiej

Mam nadzieję, że moja recenzja Wam się spodobała i zachęciła do przeczytania książki. Jeśli już ją czytaliście, napiszcie proszę co o niej sądzicie.


Kindle Paperwhite- moja opinia po roku uzytkowania czytnika


cdn.
pozdrawiam
Kinga


3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa książka, już zamówiłem, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj znać, czy ci sie spodoba :) jesli znasz jeszcze jakas inna pozycje o cukrze to możesz polecić? Ostatnio sie zainteresowałam właśnie cukrem i od ponad 2 ,miesięcy zmieniłam styl odżywiana redukując cukier do minimum. Chętnie jeszcze cos bym przeczytała.

   Usuń
 2. Ciekawa książka ale jej minusy , które wypisałaś sprawiły, że jej raczej nie zamówię :D lubię w pełni zgadzać się z autorami :) CO nie zmienia faktu, że im mniej cukru tym lepiej. Staram się ograniczać ale czasami rzuce się puszkę coli albo super słodkie ciastka.

  OdpowiedzUsuń