sobota, 12 marca 2016

Muzyczna sobota - czyli moje ulubione niemieckojęzyczne piosenki

Witam weekendowo :)

W dzisiejszym poście będzie muzycznie :) Przedstawiam Wam moje ulubione niemieckojęzyczne piosenki. 
Zapraszam!


1. Die Toten Hosen, "Tage wie diese"
Die Toten Hosen to kultowa niemiecka grupa, o której słyszałam zanim wyjechałam do Niemiec. Każda piosenka tej grupy staje się hitem, a bilety na koncerty są zawsze wykupione. Teksty są zazwyczaj dwuznaczne i mają większy wymiar, bardzo często polityczny, prześmiewczy i ironiczny. Polecam przesłuchać  kilka utworów tej grupy. Gdybym miała wybrać najfajnieszy utwór, nie mogłabym się zdecydować, dlatego w moim zestawieniu przedstawiam ostatni największy hit "Tage wie diese", posłuchajcie:


2. Mark Forster feat. Sido, "Au Revoir"
Ta smutna ballada o francuskobrzmiącym tytule bardzo długo utrzymywała się na listach przebojów. Pamiętam, że pierwszy raz usłyszałam ją na siłowni i od razu wpadła mi w ucho :) w pierwszych scenach teledysku pojawia się wiele wulgaryzmów...
Piosenka o ucieczce, o nieszcęściu i chęci rzucenia wszystkiego w diabły...

3. Revolverheld, "Ich lass für Dich das Licht an"
Zapalę dla ciebie światło, nawet jeśli mi jest za jasno, posłucham z tobą twojej muzyki, chociaż jej nie znoszę, będę siedział cicho, jeśli Ci za głośno jest... i tak dalej. Prawdziwe wyznanie miłosne, przepiękna ballada chwytająca za serce. W teledysku jeden z członków grupy oświadcza się swojej dziewczynie, całość została nagrana. Piosenka zaczyna się dopiero od 2 minuty, wcześniej pokazywane są przygotowania.

4. Sportfreunde Stiller, "54, 74, 90, 2010"
Piosenka w sportowym klimacie. W Niemczech jest mnóstwo piosenek, które zostały napisane z okazji mistrzostw w piłce nożnej. Tutaj moja ulubiona:

5. Cro, "Whatever"
Cro to chłopak ukrywający się za maską misia. Piosenka dosyć zwariowana, sytuacja po ostrej imprezie, wszystko wiruje się i kręci, całe życie wali się, ale co z tego?

6. SDP feat. Adel Tawil, "Ich will nur dass du weißt"
Kolejna smutna ballada o nieszęśliwej miłości. Dosyć nowa piosenka. Bardzo mi się podoba.

7. Bosse, "Schönste Zeit"
Najpiękniejszy czas to pozytywna piosenka o miłości, imprezach i wspaniałej przeszłości...

8. Glasperlenspiel, "Geiles Leben"
Kolejny kawałek to dynamiczna i rytmiczna piosenka, która mówi o rozstaniu. Ale rozstający nie robią sobie wyrzutów, wręcz przeciwnie, życzą sobie udanego życia. Wpada szybko w ucho, posluchajcie...

9. Stereoact feat. Kerstin Ott, "Die immer lacht"
Ta, która zawsze się śmieje- piosenka bardzo nieoczekiwanie osiągnęła szczyty list przebojów. Piosenka została skomponowana dla chorej przyjaciółki, odkryta na youtube i ponownie nagrana. Dosyć nietypowa melodia, ale wpada od razu w ucho i jest mega pozytywna.

10. Sportfreunde Stiller, "Applaus, Applaus"
Dosyć melancholijny kawałek, leciał swojego czasu non stop w radio...

11. Die Ärzte, "Westerland"
Piękna piosenka o tym jak wspaniałe jest Morze Północne oraz miasto Westerland. Potwierdzam, Sylt jest przepiękny...

12. Wie sind Helden, "Nur ein Wort"


13. Sportfreunde Stiller, "Kompliment"

Mam nadzieję, że moje małe zestawienie przypadło Wam do gustu i znajdziecie tutaj jakąś fajną niemiecką piosenkę. Polecam też poszukać tekstów piosenek, aby je lepiej rozumieć.
A jakie są wasze ulubione niemieckie utwory? Możecie coś polecić?

cdn.
pozdrawiam
Kinga

4 komentarze:

 1. A mój nr 1 die Toten Hosem Bayern stare ale jare

  OdpowiedzUsuń
 2. Niemcy mają spoko wiele gatunków muzycznych. Jest w czym wybrać. Jedyneczka to zespół, który słucham dosyć regularnie. Ale zapewne nic nie przebije popularnością u nas Rammsteina. Na emigracji łatwo poznać coś innego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mimo zlych opinii Niemcy maja fajna muzyke :)

   Usuń